26 жовтня 2014 відбулися вибори до українського парламенту, що стали кроком вперед на шляху до демократії в країні та наближення до Європи.
Незважаючи на анексію Криму Російською Федерацією та окупацію частин Донбасу, позачергові вибори було проведено в 198 з 225 виборчих округах країни. Попередні результати вказують на те, що до складу нового парламенту увійдуть представники семи різних політичних сил.
Згідно з даними Центральної виборчої комісії (ЦВК) України, загальна явка виборців склала 52.42% в регіонах, де проводились вибори.
Передвиборча кампанія та перебіг подій у день виборів проходили переважно без проблем, а порушення носили здебільшого технічний, а не суттєвий характер. Однак, голосуванню в 15 округах Донбасу перешкодила окупація про-російськими формуваннями. Тим не менше, слід відзначити відвагу членів комісій, кандидатів і виборців на Донбасі в прагненні провести вибори, незважаючи на нещодавню війну та існуючі ризики. У порівнянні з травнем 2014 року була покращена безпека виборчих дільниць у 198 округах, на яких відбулося голосування. Підрахунок голосів ще триває, але попередні показники свідчать про те, що кінцевий результат відобразить волю виборців та відповідає даним соціологічних опитувань.
Комітет «За відкриту демократію» надав 100 акредитованих спостерігачів з дванадцяти країн, включаючи Сполучені Штати, Канаду, Великобританію, Японію, Латвію, Литву, Польщу, Грузію, Грецію, Ірак та Молдову. Делегацію очолює Андрюс Кубілюс, який двічі був прем’єр-міністром Литви і є лідером Союзу Вітчизни – Литовської християнської демократичної партії в сеймі. Окрім цього, в склад комісії входять п’ять дійсних та колишніх парламентарів та два дійсних і колишніх члени центральних виборчих комісій з країн східної Європи. Представництво Комітету «За відкриту демократію» є одним з п’яти найбільших серед місій спостерігачів на цих виборах.
Спостерігачів було направлено на моніторинг ключових округів по всій країні, включаючи: округ № 26 (м. Дніпропетровськ), округи № 48 (м. Краматорськ) і № 47 (м. Слов’янськ) у Донецькій області, округ № 79 (м. Запоріжжя), округ № 119 (м. Броди, Львівська область), округи №135 (м. Одеса) і № 141 (Білгород-Дністровський, Одеська область), округи № 168 і № 169 (м. Харків), округи № 205 і № 207 (м. Чернігів) і округ № 223 (м. Київ). Ці округи було обрано, виходячи з досвіду проведення попередніх виборів та на основі заяв про деякі проблеми під час проведення передвиборчої кампанії.
Наші спостерігачі відвідали більше, ніж 400 виборчих дільниць у восьми регіонах і встановили, що:
• на 97% не було проявів погроз та насилля,
• на 99% не виявлено залякування,
• на 94% вибори проходили нормально, в тихій і спокійній обстановці.
Проблеми, що були виявлені на виборчих дільницях:
• на 6% були неточності у списках виборців;
• на 3% були «каруселі», повторне голосування та інше шахрайство;
• на 20% виявлено значний рівень заяв про надання мобільних урн для голосування. Зазвичай це стосується менше 2% виборців, але завдяки невисокому рівню активності по всій країні, цей показник вище звичайного;
• на 8% була відсутня співпраця членів комісії з міжнародними спостерігачами. Такий відсоток нижчий, ніж під час виборів 2012 та довиборів 2013 років, але й досі значний.
РЕГІОНАЛЬНІ ОСОБЛИВОСТІ
В той час, як загальне голосування в країні відбувалося переважно без особливих проблем, в окремих округах відбулись окремі інциденти. Нижче представлено узагальнений список проблем і спостережень по областях та округах.
Дніпропетровська область, округ № 26
Здебільшого голосування в Дніпропетровську відбулося без проблем і систематичних маніпуляцій. Слід відзначити організацію виборчих комісій та їх допомогу спостерігачам.
Донецька область, округи №47 І 48
Так само, як і під час виборів президента в травні 2014 року, Комітет «За відкриту демократію» відправив офіційних спостерігачів у Донецьку область – а саме у Слов’янськ і Краматорськ. Голосування проходило нормально, без серйозних інцидентів, незважаючи на нещодавні публічні загрози про-російських формувань знову зайняти ці міста. Наші спостерігачі також відвідали виборчі дільниці в окрузі № 45 (Київський район міста Донецьк), що були переміщені в прилеглий округ в Константинівці. В окружній виборчій комісії в Краматорську міжнародним спостерігачам не дозволили проінспектувати результати голосування, оскільки члени комісії не підпустили їх на відстань ближче п’яти метрів до місця підрахунку голосів. Це є явним порушенням закону членами виборчої комісії, оскільки закон України надає міжнародним спостерігачам право здійснювати свою діяльність з будь-якого місця в приміщенні.
Запорізька область, округ № 79
Під час передвиборчої кампанії було помічено ряд випадків підкупу виборців. У день виборів робота на деяких виборчих дільницях була організована неналежним чином, що надало неакредитованим особам можливість доступу до місця проведення голосування. В одному випадку заповненням протоколу займалися особи, що не входили до складу виборчої комісії, а це є порушенням закону. Окрім того, відбулися зміни у складі виборчих дільниць, що викликало плутанину як у передвиборчій кампанії, так і у день виборів.
Львівська область, округ № 119
Голосування у Львові було успішним і організованим. Немає повідомлень про помічені інциденти, що могли б вплинути на результат виборів.
Одеська область, округи № 135 і 141
Голосування в Одесі є історично проблематичним, але цього разу воно проходило у порівняно спокійнішій і більш організованій формі. Проблеми з кандидатами-клонами, технічними кандидатами, підкупом виборців та інші особливості досі спостерігаються, але ця виборча кампанія відмічається значним покращенням у порівнянні з парламентськими виборами в області в 2012 році та останніми місцевими виборами.
Харківська область, округи № 168 і 169
Голосування у Харкові було більш успішним і організованим, ніж парламентські вибори в 2012 році, хоча рішення ЦВК щодо надання переміщеним особам права голосувати, що надійшло в останню мить, спричинило плутанину на деяких виборчих дільницях. Окрім цього, на одній з дільниць члени комісій залякували голову комісії, щоб змусити її підписати невірний протокол.
Чернігівська область, округ № 207
Напередодні виборів були помічені випадки неналежного зберігання печаток виборчих дільниць на місцях голосування. Окрім цього, у день виборів спостерігачі помітили численні випадки незапечатаних урн для голосування і недостатній рівень безпеки на дільницях. На одній з виборчих дільниць особи, що не були членами виборчої комісії підписували протоколи, а голова комісії зникла з бюлетенями та печаткою. Взагалі, багато членів комісії підготовлені неналежним чином, а процес голосування був погано організованим. Кандидатами в окрузі № 207 було подано низку скарг, тому Комітет «За відкриту демократію» буде продовжувати уважно спостерігати за процесом, щоб упевнитись в дотриманні норми закону.
Київська область, округ № 223
Голосування у Києві відзначається значним покращенням у порівнянні з довиборами у грудні 2013 року в цьому окрузі. Члени комісій охоче співпрацювали з міжнародними спостерігачами. Однак, окремі члени комісії отримали у день виборів анонімні погрози.
Голосування у Канаді
Комітет «За відкриту демократію» відправив чотирьох міжнародних спостерігачів до посольства України в Оттаві для слідкування за процесом голосування за кордоном. Голосування пройшло без серйозних проблем, а члени виборчих комісій співпрацювали з міжнародними спостерігачами.
РЕКОМЕНДАЦІЇ
З огляду на наші спостереження та досвід слідкування за процесом виборів в Україні, ми висуваємо такі пропозиції до ЦВК, українського уряду та Верховної Ради:
• Україна очевидно потребує нового, чіткого та уніфікованого виборчого законодавства, щоб уникнути плутанини та розходження між діючими законами про вибори президента, парламенту та місцевих органів. Така робота сприятиме консолідації праці виборчих комісій, підвищить прозорість механізму виборів і зміцнить довіру громадян до органів, що проводять вибори. Рекомендуємо Україні звернутися за допомогою до експертів з проведення виборів в міжнародній спільноті та розробити модель проведення виборів, яка ізолює місцеві виборчі органи від зовнішніх втручань.
• Повторні вибори в Донбасі мають бути призначені на найближчий час, коли їх проведення буде безпечним на окупованих територіях. При досягненні безпеки в регіоні, вибори можна поєднати з запропонованими місцевими виборами в березні з метою зменшення витрат.
• Необхідно створити прозору процедуру та закони для голосування більш ніж 415,000 переселенців та військовослужбовців, що беруть участь у активних діях. Рада має прийняти закон про вибори, який надасть право голосу як переміщеним особам, так і тим, хто захищає батьківщину від агресора. Підрахунок голосів за списками осіб по рішенню ЦВК в день голосування додає процесові плутанини.
• Ускладнити порядок внесення змін до складу виборчих комісій. Зайві зміни порушують роботу комісій і знижує їхню ефективність. Велика кількість технічних партій погіршують цю проблему. Таким чином, оскільки закон України про вибори до Верховної Ради забезпечує місця в комісіях для кожної з парламентських фракцій, треба створити вищий бар’єр для представництва інших партій в комісіях та скасувати діючу систему лотереї.
• Україні необхідно вдосконалити механізм проведення виборів за кордоном, щоб надати можливість мільйонам українців за кордоном скористатися своїм правом голосу. Кожного разу на виборах представлено менше одного відсотка українців з закордону. Оскільки на теперішній момент у виборчих списках за кордоном зареєстровано 515 315 осіб, це означає, що більше мільйона інших позбавлені можливості проголосувати. В країні, населення якої стрімко скорочуються, надання права голосу таким виборцям є одним з важливих питань.
• Для прискорення підрахунку голосів необхідно використовувати технічні засоби. Ручний підрахунок створює сприятливі умови для маніпуляцій та людських помилок. Для подолання таких проблем можливо використовувати в майбутніх виборах в якості експерименту бюджетні сканери та/або машини для голосування. Більше того, тривалий підрахунок голосів виснажує членів комісії та створює умови для припущення помилок.
Комітет «За відкриту демократію» вітає Центральну виборчу комісію України з організацією на виключно високому рівні та успішним блокуванням хакерських атак на сайт ЦВК. Також необхідно згадати відважну діяльність народу України, членів виборчих комісій та кандидатів у сфері проведення цієї виборчої кампанії, незважаючи на спроби залякувань та погроз.
Після заснування у 2010 році, Комітет «За відкриту демократію» відвідав із місією спостереження 13 виборів у семи країнах, включаючи Україну, Болгарію, Албанію, Чорногорію, Молдову, Словенію та Великобританію. Комітет «За відкриту демократію» – це неприбуткова організація, що спеціалізується на спостереженні за виборчим процесом. Комітет, заснований у 2010 році професіоналами в галузях спостереження за виборами і, ширше, дотримання демократії та державного управління, має на меті покращення передвиборчого процесу, надання конкретних рекомендацій щодо попередження шахрайства у передвиборчому періоді та у день виборів, таким чином робить внесок у загальний виборчий процес у демократичних країнах, що розвиваються.
Комітет «За відкриту демократію» – це неупереджена неприбуткова організація, що проводить міжнародне спостереження за виборами на відповідність міжнародним демократичним стандартам достовірності, що відображає волевиявлення виборців. Більше інформації на сайті www.committeeforopendemocracy.org, або на сторінці у Facebook.
Leave a Reply